5 czerwca nasza grupa "Jeżyki" wyruszyła na wspaniałą wycieczkę do Osłowa. Na miejscu dzieci zostały wyposażone w plecak przyrodnika zawierający: lupę, woreczek na skarby przyrodnika, odblaski, szczypce i wiele innych. Po krótkim wprowadzeniu dzieci wyruszyły na wycieczkę podczas której:
- poznały oraz dotknęły wiele gatunków roślin
- widziały i nazywały zwierzęta hodowlane oraz owady
- uczestniczyły w warsztatach plastycznych
- jechały wozem
- wspięły się na wieżę widokową
- piekły samodzielnie kiełbaski oraz pianki
Nasi mali wychowankowie wrócili do domów zmęczeni, ale też z głowami pełnymi wiedzy oraz z wieloma pięknymi wspomnieniami. Bardzo dziękujemy za tak miło spędzony czas.
Dzień Mamy to jedno z najpiękniejszych świąt, które obchodzimy w Polsce, by wyrazić naszą miłość, szacunek i wdzięczność najważniejszym kobietom w naszym życiu – naszym mamom. To dzień pełen emocji, radości i wzruszeń, podczas którego mamy okazję podziękować za wszystko, co dla nas robią.
Uroczystość z okazji Dnia Mamy w naszej grupie była pełna uśmiechów i radości. Piękne wierszyki o mamach, przeplatane wzruszającymi piosenkami i tańcami rozczuliły każdą z obecnych mam. Były także upominki, laurki i kwiaty, które symbolizowały miłość i wdzięczność dzieci. Wzruszone mamy nie kryły łez szczęścia, a uśmiechy na ich twarzach były najlepszym dowodem na to, że ten dzień był niezapomniany.
W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, nasze przedszkolaki odwiedziły po raz kolejny Miejską Bibliotekę Publiczną Filię nr 3 w Białej Podlaskiej. Podczas wizyty dzieci słuchały opowiadania „Jano i Wito czytają” czytanego przez panią bibliotekarkę, obejrzały różne rodzaje książek, przypomniały sobie zasady korzystania z nich i oglądały księgozbiór przeznaczony dla przedszkolaków. Na zakończenie naszego spotkania dzieci otrzymały zestaw książek do wzbogacenia przedszkolnej biblioteki.
Spotkania w bibliotece są ciekawe i pouczające, sprawiają dzieciom dużo radości.
29 kwietnia 2025r. wybraliśmy się do Muzeum Południowego Podlasia. Po dotarciu na miejsce pani przewodnik zapoznała nas z zasadami zachowania się w salach wystawowych i sposobem poruszania się po obiekcie. Następnie, dzieci dowiedziały się co to jest: eksponat, zabytek, wystawa i przemieszczając się po salach muzeum przedszkolaki zwiedzały aktualne i stałe wystawy. Poznały ekspozycje archeologiczne odkryte na terenie Południowego Podlasia, następnie oglądały przedmioty wykonane z krzemienia przez paleolitycznych i mezolitycznych myśliwych, pierwsze przedmioty z brązu oraz broń, srebrne denary i znaleziska brązowych ozdób wykonanych z ceramiki. Podziwiały portrety pierwszych właścicieli miasta. Oglądały porcelanę, szkła i tkaniny pochodzące z manufaktur radziwiłłowskich. Przyglądały się obrazom przedstawiającym konie i wsłuchiwały się w dźwięki natury prezentowane w obrazach Bazylego Albiczuka. Na zakończenie dzieci zwiedziły wystawę „Kultura ludowa Południowego Podlasia”. Oglądały stroje ludowe, tkaniny, bogactwo pisanek i siwaków.
Wizyta w muzeum była bardzo ciekawa. Przybliżyła dzieciom historię, kulturę i przyrodę naszego regionu i przyczyniła się do poszerzenia świadomości dzieci i zrozumienia świata.
Nasze przedszkolaki uczestniczyły w realizacji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Skąd się biorą produkty ekologiczne”, opracowanego przez Główny Inspektorat Sanitarny wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Celem programu było zwiększenie świadomości i wiedzy dzieci na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat. Był to program ciekawy i angażujący dzieci do działań. W trakcie realizacji tematyki dzieci poznały na czym polega hodowla i uprawa ekologiczna, znaczenie słowa ekologia i znaków zamieszczonych na produktach ekologicznych. Dowiedziały się czym jest piramida zdrowego stylu życia i jakie znaczenie ma ona w dokonywaniu wyborów zdrowych, wartościowych produktów ekologicznych w powiązaniu z higieną oraz niezbędnym ruchem. Przygotowując się do Świąt Wielkanocnych, przedszkolaki brały udział w zajęciach i zabawach w których mogły skorzystać z wiedzy zdobytej podczas realizacji programu.
Program podobał się dzieciom, są one bardziej świadomymi konsumentami. Wiedzą, że żywność ekologiczna przynosi większe korzyści prozdrowotne.