„Jest taki czas, co łzy w śmiech zmienia, jest taka moc, co smutek w radość przemienia, jest taka siła, co spełnia marzenia… To właśnie magia Świąt Bożego Narodzenia.” Tę magię Świąt Bożego Narodzenia poczuły też dzieci z naszej grupy, które ostatniego dnia przed przerwą świąteczną wspólnie przy świątecznym stole zjadły obiad, śpiewały kolędy, składały sobie życzenia i kosztowały świątecznych wypieków.

Przedświąteczny czas poranny w naszej grupie sprzyja pracy indywidualnej z dziećmi w trakcie, której przeprowadzony został eksperyment diagnostyczny - „Łańcuch choinkowy”. Dzieci przychodzące do grupy sklejały paski kolorowego papieru, wg określonego przez siebie rytmu, tak by powstał łańcuch choinkowy. Następnie przedszkolaki porównywały długość swoich łańcuchów określając czyj jest dłuższy, a czyj krótszy i  łączyły swoje części w jedną całość tworząc w ten sposób dekorację na grupową choinkę. Dzieci w trakcie eksperymentu wykazały się współpracą dzięki, której realizowane wspólnie zadanie zakończyło się sukcesem.

Pisarze są najbardziej zbliżeni do aniołów, ponieważ też mają skrzydła.

                                                           Magdalena Samozwaniec

W piątkowy, przedświąteczny poranek odwiedziła naszą grupę pani Agnieszka Panasiuk wieloletnia pracowniczka administracji w  naszym przedszkolu, a od kilku lat świetna pisaka książek dla dorosłych. Z dużym zaangażowaniem opowiadała dzieciom na czym polega praca pisarza min. jakie etapy przechodzi rękopis za nim trafi do księgarni lub biblioteki w postaci gotowej książki. Pani Agnieszka specjalnie napisała dla naszych dzieci świąteczne opowiadanie o aniołku. Nasze przedszkolaki wysłuchały go z dużym skupieniem i zainteresowaniem. Następnie wykonały do niego  ilustracje, które wręczyły pani Agnieszce. Bardzo dziękujemy za wprowadzenie nas w świąteczną atmosferę i mile spędzone chwile.

Boże Narodzenie to największe w świecie przyjęcie urodzinowe, na którym są wszyscy ludzie na tej ziemi.

                            Jostein Gaarder, Tajemnica Bożego Narodzenia

 

Grudzień jest szczególnym miesiącem, ponieważ wszyscy z niecierpliwością czekamy na Święta Bożego Narodzenia. W naszej grupie jest to czas intensywnych, ale przede wszystkim radosnych przygotowań, które jeszcze bardziej wprowadzają nas w ten magiczny nastrój, na który większość z nas czeka cały rok...

Czekając na ten szczególny dzień nasze dzieci:

 • Poznawały kolejną wartość jaką jest życzliwość słuchając opowiadania pt. „Czarodziejka”, następnie wykonały prace plastyczne, które umieściły na „drzewie życzliwości”
 • Za pomocą zmysłu: dotyku, wzroku i węchu rozpoznawały gatunki drzew iglastych
 • Doskonaliły oddech podczas ćw. oddechowych dekorując choinki bombkami
 • Przygotowały własnoręcznie wykonane ozdoby choinkowe: aniołki, ciasteczka, łańcuchy, szyszki, bombki
 • Zrobiły 2 szopki
 • Wykonały dekoracje na parapety przedszkolne: aniołki, choinki i Mikołaje
 • Wykonały prace plastyczne: choinki techniką orgiami oraz bombki wydrapane na podkładzie kredek świecowych
 • Przygotowały skarpety na prezenty od św. Mikołaja
 • Uczyły się kolęd i piosenek świątecznych oraz ról do grupowych jasełek
 • Rysowały łańcuchy wg metody Edukacja przez ruch D. Dziamskiej i stemplowały bombki
 • Układały drogi do stajenki, ustalały ich długość

Święta Bożego Narodzenia nieodzownie kojarzą  się wszystkim z pienikami. Dlatego 22 grudnia zostały zorganizowane w naszej grupie warsztaty cukiernicze, w ramach których dzieci poznały zawód cukiernika, pełniony w naszym przedszkolu przez panią Beatkę zajmującą się wypiekaniem przepysznych ciasteczek, babeczek, tortów i innych słodkości, które wszyscy bardzo lubimy. Podczas warsztatów przedszkolaki poznały historię piernika oraz jego tradycję w naszym kraju. Pierniki przygotowała dla nas p. Anna Żelazowska członkini Koła Gospodyń Wiejskich „Rumianki” z Romaszek. Dzieci z ogromną chęcią i uśmiechami na twarzach dekorowały świąteczne pierniki lukrem i barwnymi posypkami.  Zabawa była doskonała, a pierniki wyszły przepiękne. Stanowiąc doskonały prezent świąteczny dla najbliższych naszych pociech.